Alergie to jedna z najczęstszych przypadłości dermatologicznych zarówno u psów, jak i kotów!
Zwierzęta te mogą być uczulone na pokarm, ale również na alergeny występujące w środowisku.
Głównym objawem alergii jest świąd. Zwierzaki zaczynają się drapać, wylizywać, ocierać o przedmioty. Początkowo nasilenie tych „zachowań” jest stosunkowo niewielkie i nie doprowadza do uszkodzenia skóry, ale z biegiem czasu właściciele zauważają wyłysienia, zaczerwienienia, a nawet rany.
Bardzo częstym objawem obu wymienionych alergii jest nawracające zapalenie kanałów słuchowych. Bywają również sytuacje, w których jest to jedyny objawy, który u danego psa będzie konsekwencją alergii. W przypadku alergii środowiskowej istnieją predyspozycje genetyczne do wystąpienia tej choroby. Takie pieski nie powinny być dalej rozmnażane. Proces rozwoju alergii pokarmowej nie jest jeszcze do końca poznany. Wbrew częstemu przekonaniu nie istnieje uniwersalny podział na silne alergeny pokarmowe. Nie ma mniej lub bardziej uczulającego pokarmu. Każdy przypadek alergii pokarmowej u danego pacjenta jest indywidualny, a odpowiednia dieta jest dobierana w oparciu o przeprowadzenie próby dietetycznej. Testy z krwi w kierunku alergii pokarmowej w dalszym ciągu nie mają żadnej wartości diagnostycznej. Złotym standardem pozostaje próba dietetyczna na karmie monobiałkowej lub hydrolizowanej.
W przypadku gdy zwierzak pozostaje niezdiagnozowany lub nieleczony objawy alergii postępują, a dodatkowo pojawiają się powikłania w postaci infekcji bakteryjnych/drożdżakowych skóry o charakterze nawracającym. Dalsze nieleczenie prowadzi do trwałych i często nieodwracalnych zmian w budowie i funkcjonowaniu skóry. Można zauważyć wyłysienia łapek, małżowin usznych, pachwin, skóra staje się pogrubiała, przebarwiona na ciemny kolor i łuszcząca. Kanały słuchowe ulegają zwężeniu, a nawet całkowitemu zamknięciu.
Kluczem do opanowania alergii pokarmowej jest odpowiednio dobrana dieta, a w przypadku alergii środowiskowej odpowiednio dobrane leki, suplementy wspomagające funkcjonowanie skóry oraz szampono-terapia.
Za przygotowanie artykułu dziękujemy dr Darii Łukasik – lek. wet. dermatolog
0 komentarzy